Mezinárodní sympozium, pořádané Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara ZČU, již potřetí vzdá holt slavnému umělci Jiřímu Trnkovi. Plzeňský rodák, světově uznávaný výtvarník, ilustrátor a jeden ze zakladatelů animovaného filmu se do historie nesmazatelně zapsal řadou oceněných děl i velkým přínosem pro mnohá odvětví výtvarnictví. Zaměření letošního ročníku se ponese v duchu tématu „Svoboda je můj domov“ a opět propojí studenty umění, vědce a umělce napříč školami a obory. V rámci doprovodného programu je akce otevřena i pro veřejnost. Pestrá nabídka aktivit vás provede světem umění, zejména ilustrace a animace.
Kam můžete zajít?
K vidění bude hned několik výstav, a to i v prostorech plzeňských památek, jako je radnice nebo Velká synagoga. Další expozici talentovaných studentů a studentek si prohlédnete ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje. Na procházce Smetanovými sady se můžete zastavit také přímo před její budovou a projít si panelovou výstavu Tažní ptáci. Ilustrace a krátké komiksy vám tu přiblíží osudy sta významných emigrantů a imigrantů. Až do konce roku pak v Galerii Ladislava Sutnara zdarma navštívíte výstavu děl umělců a umělkyň, kteří letos převezmou Cenu Jiřího Trnky. Všechny výstavy slavnostně uvedou vernisáže, na kterých si užijete nejen jedinečnou atmosféru, ale setkáte se i se samotnými tvůrci a tvůrkyněmi.
V kulturním centru Plzeň Zastávka se pod vedením nadaných ilustrátorek chystají dva tvořivé workshopy pro děti, na které v podvečer naváže veřejné čtení. Další čtení a debaty si poslechnete v krásném prostředí Semlerovy rezidence. Hovořit se tu bude o grafickém románu Arnoštova cesta s dcerou Arnošta Lustiga, Evou Lustigovou, nebo o knize Václav Havel – mocný bezmocný ve 20. století očima jejího autora, Martina Vopěnky.
Na všechny akce můžete přijít bez předchozí registrace. Vstup se neplatí.
Podrobný program prostudujte na webových stránkách akce.