Jak si užít Velikonoce v Plzni?

Zůstáváte na Velikonoce v Plzni, nebo sem zrovna plánujete cestu? Tak to je skvělá zpráva. Nechte se inspirovat, co všechno tu o jarních svátcích můžete podniknout!

Velikonoční trhy Plzeň pomlázky

1) Zajít na trhy a na jarmark

Jarní počasí láká ven, a pokud nechcete bloudit jen tak bezcílně, zamiřte do centra města. Náměstí Republiky už začátkem dubna ozdobí rozkvetlé stánky na velikonočních trzích. Ochutnáte tady nejen tradiční velikonoční pokrmy a regionální speciality, ale najdete i spoustu symbolů spjatých s jarním obdobím a velikonočními svátky. Do výroby rukodělných produktů jako splétání pomlázek či zdobení kraslic vás nechají nakouknout sami řemeslníci. K oslavám Velikonoc se připojí i muzikanti, kteří vám každý den odpoledne zpříjemní procházení mezi stánky. Trhy u katedrály sv. Bartoloměje vydrží až do Velikonoční neděle a za dobrotami i kulturním vyžitím se sem můžete vydat od 9 do 18 hodin. A když to stihnete v sobotu dopoledne, stačí přeběhnout na opačnou stranu náměstí, kde se na vás budou smát pochoutky od lokálních pěstitelů díky farmářským trhům.

Farmářské trhy Plzeň

Velikonoční jarmark v duchu staročeských tradic chystá v sobotu 19. dubna také Selský dvůr U Matoušů. Kromě krásného, ručně vyráběného zboží vás mezi 10. a 17. hodinou potěší folklorní vystoupení a ty nejmenší návštěvníky také tvůrčí dílničky.

Svátky jara přivítáte na loveckém zámku Kozel. I tady, v blízkosti nádherného zámeckého parku, vyroste v sobotu 19. dubna a v neděli 20. dubna velikonoční tržiště s řemeslnými výrobky i vynikajícími dobrotami, jako domácí sýry, poctivé uzeniny či čerstvé pečivo. Děti mohou naskočit dobový kolotoč. Zámeckou návštěvu si naplánujte od 10 do 18 hodin a klidně ještě mrkněte dovnitř v rámci komentovaných prohlídek. Velikonoční trhy se v sobotu 19. dubna otevřou také na zámku v Křimicích. Že jde o skutečně výjimečnou událost, podtrhnou i speciální prohlídky zámku, kam jeho majitelé, rodina Lobkowiczů, za běžně veřejnost nepouští. Navíc budete mít možnost se projet po přilehlém zámeckém parku nebo omrknout, jak se vyrábí dřevěná (ano, skutečně!) vejce. Ve stejný den se konají i velikonoční slavnosti v klášteře Chotěšov. Na netradičním místě si užijete nejen jarmark, ale i hudební a taneční vystoupení, aktivity pro děti a v neposlední řadě také mimořádné prohlídky kláštera. Ten si v minulosti prošel těžkými časy, ale díky nepřetržitým opravám získává zpět své ztracené kouzlo, které zde můžete na Bílou sobotu objevit i vy.

Jarmark na zámku Kozel u Plzně

2) Ochutnat skvělé jídlo

Pokud berete velikonoční tradice trochu volněji a nebráníte se ochutnávce nejrůznějších lahůdek ještě před Velikonoční nedělí, určitě doporučujeme chytnout v jeho závěru kulinářský festival Restaurant Week. Vymazlené speciality šéfkuchařů za výhodné ceny vám do neděle 13. dubna na stole přistanou v devíti plzeňských restauracích. Přesvědčíte se, že k tomu, abyste si na něčem báječně pochutnali, není nutné rozumět každému slovíčku v jídelním lístku. Místo včetně tříchodového menu s koktejlem si zarezervujte online. Řada podniků na Velikonoce každý rok chystá i vlastní speciální meníčka. Už teď si můžete brousit zuby třeba na velikonoční brunch v hotelu Courtyard by Marriott (na stránkách jej najdete pod záložkou speciální nabídky), velikonoční hostinu s nádivkou, jehněčím a velikonočním pivem v restauraci U Mansfelda, nebo zelenými bylinkami provoněná jídla v restauraci el Cid. To ale určitě není všechno – na duben pro vás připravujeme také gastro průvodce, který zahrne tipy i ryze velikonoční. Anebo si zkrátka tu jedinečnou příležitost – i bez tradičních pokrmů – vytvořte sami a zajděte na vaše oblíbené gastro místo prostě jen tak. Teď už je navíc ideální počasí se odebrat s kávou, pivem či vínem na zahrádku.

Jídlo Da Pietro Plzeň pizza

3) Strávit volno s rodinou

O Velikonocích není kam spěchat, a tak si pohodový den s rodinou užijete třeba v DinoParku, který se v dubnu probudí po zimním odpočinku, a v sousední v plzeňské zoologické a botanické zahradě, která během svátků na statku Lüftnerka představí dětem i dospělým řemeslné velikonoční tradice. Pro malé štěbetaly je připravena také rodinná soutěžní stezka s úkoly. Ta na ně spolu s hledáním vajíček čeká i ve Farmaparku U Toma, který svůj velikonoční program protáhne od pátku až do pondělí. V sobotu 19. dubna do farmaparku dorazí také populární dětská hvězda Culinka.  Za téměř nekonečným přísunem tematické zábavy se od čtvrtka až do pondělí s dětmi vypravte do vědecko-technického areálu Techmania Science Center. Velikonoční EGGsperimentování bude skutečně plné experimentů, vědeckých buskingů, ale také tvůrčích aktivit, ať už z nich vzejdou jarní přání, malovaná vajíčka, pomlázka nebo dokonce animovaný film. Všechny dny bude mít Techmania otevřeno od 10 do 18 hodin. Velikonoční odpoledne zažijete také na ranči Šídlovák. Děti se svezou na vláčku či na koni, pobaví se při plnění různorodých úkolů i při sledování divadýlka. Osvěžíte se tu rovněž jednou velikonoční specialitou – zeleným pivem. Bolevecké rybníky tu navíc máte, co by kamenem dohodil, a tak si rodinný čas můžete zpříjemnit jarní procházkou. Co víc si přát?

Techmania Science Center

4) Poznávat

Dozvědět se něco nového je vždycky dobrý nápad. A pro poznání netřeba jezdit nikam daleko, spoustu zajímavých míst se nachází právě v Plzni. Na velikonoční prohlídky se nechejte zlákat na Selský dvůr U Matoušů. Ty vám totiž prozradí, jaké zvyky a obyčeje se dříve dodržovaly o Velikonocích právě na Plzeňsku a zavedou vás do velikonočně vyzdobeného stavení. Prohlídky probíhají po celé Velikonoce kromě soboty vždy ve třech časech. Vstupenky si raději zajistěte předem, ať vás s návštěvou sváteční světnice nikdo nepředběhne. Pokud byste rádi zjistili zajímavosti nejen o samotném statku, ale také o okolních usedlostech na Bolevecké návsi, na procházku tímto kouskem vesnice uprostřed města vás vezme v pátek 18. dubna bývalý správce Selského dvora. Povypráví vám, jak se od středověku náves proměňovala, proč se statkům dávala jména anebo to, co v Plzni řešíme i dnes – kam místní chodili na pivo. Opět pro jistotu radíme předchozí rezervaci, vybírat můžete mezi dvěma časy.

Bolevecká náves Plzeň

5) Tvořit

Jestli vám schází doma velikonoční výzdoba, nemusíte hned spěchat do obchodu. To raději zamiřte na jeden z velikonočních workshopů. Nejenže si tu perfektně pročistíte hlavu, ale ještě na sebe budete pyšní, co vše vám pod rukama vzniklo. Do tvůrčích chvilek se ponoříte třeba v neděli na Selském dvoře U Matoušů, kde si vyrobíte a originálně ozdobíte věnec z přírodních materiálů. Účast za 300 Kč je třeba zarezervovat na e-mailu bolevec@npu.cz.

S velikonočním kutilstvím si můžete udělat trochu náskok – o pár dní dříve proběhnou například velikonoční dílny v Národopisném muzeu. Workshop vychází z tradičních řemeslných postupů a je spojený s jarmarkem a poznáváním velikonočních tradic na Plzeňsku. Dětem se bude líbit ve středu 16. dubna také velikonoční dílnaMuzeu loutek, kde si vyrobí opravdu nevšední vejce pro sebe či pro koledníky – dračí.

Velikonoční kraslice Národopisné muzeum Plzeň

6) Vyrazit do přírody či z města

Zelená barva se o Velikonocích hojně objevuje nejen na talíři, ale plná svěžesti je i příroda. Jestli vám návštěva přírody k městské džungli nějak nepasuje, věřte, že právě ve spleti ulic najdete také půvabné kousky zeleně. U rozkvetlých záhonů či tryskajících fontán se můžete zastavit v sadovém okruhu. Čerstvý jarní vzduch nasajete i v zelenající se Mlýnské strouze, Štruncových sadech a dalších plzeňských parcích, jako Borský nebo Lochotínský. V dubnu se otevírá také oáza klidu Hruškova meditační zahrada. Rozjímat zde můžete od středy do neděle mezi 10. a 18. hodinou. Plzní a okolím se proplétá řada naučných stezek, které vás provedou nejen po vydlážděných chodnících, ale často také po příjemných pěšinkách mezi stromy či kolem vody. Do nové sezony vstupují hrady a zámky, takže teď máte v rukávu další skvělý nápad na výlet. Co zajet třeba na zámek Manětín, vodní hrad Švihov nebo zámeček Nebílovy? S výletem do hradu Radyně a na jeho věž ještě chvilku vyčkejte, do půlky května se opravuje. Kulturní akce v podhradí to ale nijak neomezí, hned týden po Velikonocích jsou toho důkazem Radyňské slavnosti vína.

Sadový okruh Plzeň

7) Zkrátka si užít volno!

Aneb nemít plán je také plán – pro ty, kteří se rozhodují spíše spontánně, máme ještě jeden tip. V sobotu 19. dubna se můžete zastavit od 10 do 22 hodin na prostranství u kostela sv. Jiří, které ožije barevnou pouťovou přehlídkou. Kromě desítky atrakcí, oblíbených mezi dětmi i dospělými, slibuje tradiční pouť také dvě překvapení. A veselá hudba tu nepřestane hrát ani na Velikonoční pondělí, kdy se do pouťových radovánek můžete vrhnout od 10 do 21 hodin. Když vás tedy během volna náhle přepadne nálada vyrazit si někam zábavou, už víte, kam vás nohy ponesou.

Ať už vaše Velikonoce budou vypadat jakkoliv, přejeme, abyste je strávili podle svých představ. Doufáme, že se vám při tom některý z našich nápadů bude hodit!

Kostel U Sv. Jiří

Zpět na výpis

Naše tipy na zážitky v Plzni

Praktický průvodce po programu květnových Slavností svobody v Plzni
  • Aktuálně
  • Kultura
  • V Plzni jako Plzeňák
Publikováno: 21. 03. 2025

Praktický průvodce po programu květnových Slavností svobody v Plzni

Nová turistická sezóna je tu! Kam v Plzni vyrazit?
  • Aktuálně
Publikováno: 23. 05. 2024

Nová turistická sezóna je tu! Kam v Plzni vyrazit?

Jaro je tu! Kde si v Plzni zasportovat na čerstvém vzduchu?
  • Aktuálně
  • V Plzni jako Plzeňák
Publikováno: 25. 03. 2025

Jaro je tu! Kde si v Plzni zasportovat na čerstvém vzduchu?