Výlety vlakem z Plzně do hodiny
Cesta vlakem má své nezaměnitelné kouzlo. Pravidelné kolébání a rytmus jedoucího vlaku má snad každý rád. Pokud přidáme další výhody, jako pohodlí ve vlaku, možnost jet s kočárkem anebo cestovat s výhodnou jízdenkou Turista Plzeňskem, je výlet vlakem víc než dobrý nápad. Z Plzně můžete pohodlně vyrazit na výlet po kolejích do všech světových stran. Nevíte kam? Přinášíme pár tipů, kam vyrazit. A nebude to trvat déle než hodinu.
Do Starého Plzence k rotundě i na degustaci
Cesta z Plzně do Starého Plzence vám vlakem zabere jen 11 minut a je tedy ideálním cílem na odpolední výlet. Vlak jezdí v pravidelných intervalech každou hodinu. K místní dominantě, románské rotundě sv. Petra a Pavla, se z vlakového nádraží dostanete pěšky pohodovou procházkou asi za 30 minut (mapa). Rotunda patří k nejstarším celistvě dochovaným církevním stavbám svého druhu v Česku. Cestou půjdete přes Masarykovo náměstí s kostelem sv. Jana Křtitele. Z Malostranského náměstí (mapa) se vydejte k rotundě po značené naučné stezce. Krásný výhled se vám naskytne nejen od rotundy, ale i z vyhlídky Pod Rotundou, odkud na protějším kopci uvidíte hrad Radyně. Pokud byste se rádi ve Starém Plzenci zdrželi déle, rezervujte si předem prohlídku vinařského závodu Bohemia Sekt, kde si budete moci užít i ochutnávku našeho nejznámějšího sektu. Další z možností je výšlap na zříceninu hradu Radyně.
Do Rokycan za vojenskou technikou
Rokycany jsou známé jako město na demarkační linii, která ke konci II. světové války vymezovala území, kde bude operovat americká a kde sovětská armáda. Z Plzně sem dojedete za 11 minut buď rychlíkem anebo osobním vlakem. Kromě velkého množství městských památek se tu nachází i největší nestátní vojenské muzeum v České republice, Muzeum na demarkační linii. K vidění je především vojenská technika.
Dále můžete v Rokycanech obdivovat místní radnici zapsanou na seznamu kulturních památek, kostel Nejsvětější Trojice, Mariánský sloup anebo krásnou secesní vilu podle plánů stavitele B. Ryšavého. Z vlakové stanice se do centra Rokycan dostanete pěšky za 5 minut, do muzea dojdete za 25 minut. Kromě památek doporučujeme v Rokycanech také místní bazén a koupaliště.
Do Chotěšova na komentovanou prohlídku kláštera
Hezký výlet z Plzně si můžete udělat do 20 km vzdálené obce Chotěšov. Osobní vlak sem jede 25 minut každou hodinu. Za návštěvu stojí rozsáhlý areál s monumentální budovou ženského kláštera ze 13. století. Dnes patří k nejvýznačnějším pozdně barokním stavbám v kraji. Jedná se o velmi zajímavý klášter, který přežil mnohonásobné totální devastace. Konají se zde prohlídky, výstavy a další kulturní akce. Při prohlídce se seznámíte s muzejní expozicí o historii kláštera, prohlédnete si kostel, kapitulní síň, fresku nad hlavním schodištěm, velký sál, aktuální výstavy a hasičské muzeum. Chotěšovský klášter jste mohli vidět i v mnoha filmech, například ve filmu Tři sezóny v pekle anebo Andělská tvář. Z vlakové stanice Chotěšov u Stoda se ke klášteru dostanete pěšky asi za osm minut. (mapa)
Do Plas na celý den
Do městečka Plasy na severozápadě Čech vyrazte nejlépe už ráno, abyste stihli navštívit vše, co nabízí. Z Plzně do Plas dorazíte za 31 minut rychlíkem anebo za 41 minut osobním vlakem. Největším lákadlem je zdejší rozlehlý barokní areál kláštera od stavitele Santiniho. Je zajímavý i tím, že jeho základy stojí na vodě. Do země bylo zatlučeno více jak 5 000 dubových kůlů, na kterých stojí základy celé stavby. Kůly byly později zaplaveny vodou, aby ke dřevu nemohl vzduch. Dodnes se čtyřikrát denně pečlivě kontroluje výška, teplota a kvalita vody, protože bez vody by se klášter nejspíše zřítil. Dále můžete navštívit pobočku Národního technického muzea, Zoopark a adventure golf. Na výletě vlakem vám nic nebrání ochutnat některé z řemeslných piv v místním Knížecím pivovaru Plasy.
Na zříceninu hradu Buben
Obec Plešnice se nachází asi 15 km severozápadně od Plzně. Vlakem sem dojedete z Plzně za 21 minut a jezdí přibližně každé dvě hodiny. Kousek odtud se na skalách rozprostírá zřícenina gotického hradu Buben. Z Plešnic na hrad vede modře značená lesní cesta kolem Úlického potoka, vhodná i pro kočárky. Z vlakové zastávky je to na hrad asi 2,5 km příjemnou procházkou. K vidění je zde udržované rozlehlé nádvoří, lemované po obou stranách vysokou zdí, a na severozápadní straně najdete trosky hradního paláce. Pokud byste se chtěli zdržet déle, můžete se od hradu vydat proti proudu řeky Mže po zelené turistické značce směrem k hrázi Hracholuské přehrady. Odtud pak půjdete po červené značce zpět do Plešnic. Celý okruh (mapa) je dlouhý přibližně 8 km. Příjemná procházka vám zabere asi dvě a půl hodiny.
Do Křimic na procházku zámeckým parkem
Křimice jsou známé především výborným kysaným zelím. Ale zajímavý je zdejší barokní zámek s rozlehlým volně přístupným zámeckým parkem. Zámek patří rodu Lobkowiczů, kteří se snaží sídlo postupně zrekonstruovat. To se pomalu ale jistě daří. Dnes je návštěvníkům k dispozici krásný park, ve kterém se pravidelně konají různé kulturní akce, zámecké slavnosti či divadelní představení pod širým nebem. Park je ideálním místem pro relaxaci i odpočinek od městského shonu. Několikrát do roka se návštěvníkům otevírají i interiéry zámku s jednou z nejrozsáhlejších dochovaných zámeckých knihoven u nás, čítajících až 20 000 svazků. Hned pod křimickým zámkem, přímo na toku řeky Mže, stojí jeden velmi zajímavý technický unikát. Tím je poslední plně dochovaný a funkční poklopový jez od vynálezce a konstruktéra Jana Záhorského. Občerstvit se můžete v místní restauraci Roští, kde si zahrajete i minigolf. Z Plzně sem vlakem dojedete za pouhých 9 minut. Od vlakové zastávky Plzeň-Křimice dojdete do zámeckého parku a k jezu asi za 10 minut.
Do Svojšína do zámecké kavárny
Do obce Svojšín se z Plzně dostanete spěšným vlakem za 36 minut každé dvě hodiny. Tato malá obec patří k nejstarším feudálním sídlům na západě Čech. Dominantou je místní romantický barokní zámek s francouzskou zahradou. V již opravených interiérech si prohlédnete portrétní galerii majitelů a malou expozici o dějinách zámku. Další sály jsou využívány pro dlouhodobé i krátkodobé výstavy. Nahlédnout můžete i do některých původních prostor, které na svou obnovu teprve čekají. Najdete tu i malou kavárnu nabízející příjemné posezení v nádherném prostředí zámeckých zahrad s pestrou nabídkou občerstvení.
Další tipy na výlety vlakem
Vlakem z Plzně se rychlíkem za 26 minut dostanete také do rodiště českého nejznámějšího světce Jana Nepomuckého. V Nepomuku můžete navštívit některé ze čtyř místních muzeí, nahlédnout do svatojánského chrámu nebo se projít po některé z naučných stezek. Hezký výlet s dětmi si můžete udělat do Ždírecké zoo, kam vás osobní vlak z Plzně směrem na České Budějovice doveze za 35 minut. Netradiční zoo s dřevěnými zvířátky nadchne nejen děti. A poslední tip je na výlet na hrad známý hlavně z pohádky Tři oříšky pro Popelku. Vodní hrad Švihov nabízí hned několik prohlídkových okruhů. Některé jsou určené přímo pro děti. Do Švihova dojedete z Plzně vlakem za 48 minut.
- Aktuální jízdní řády z Hlavního vlakového nádraží v Plzni najdete na webových stránkách IDOS.