Zimní procházky v Plzni a okolí: díl první

My víme – je zima, ven se nechce a hlavně kam? Doufáme však, že vás dnes nalákáme na pár cest, které můžete podniknout, i když je venku chladno. Uvidíte, že poznávat krásy města i přírody se vyplatí v jakémkoliv ročním období.

Zimní Procházky v Plzni a okolí Visit Plzeň

Z Černic přes Hradiště na Slovany

Na příjemnou procházku se vydejte ze Selské návsi v Plzni–Černicích. Kousek od ní staví trolejbusová linka 10 a 13. Sejděte do ulice Štefánikova a pokračujte po červené, souběžně s cyklistickou trasou. Na konci ulice K Černicím se lehce napojíte na Naučnou stezku Údolím Úhlavy, která vás dovede do nedalekých Radobyčic. Z mostu se vám naskytne pěkný výhled na řeku. Pokud byste si chtěli trasu o něco zkrátit, počáteční bod si můžete vytyčit právě v Radobyčicích. Mezi Radobyčicemi a Hradištěm si na naučné stezce užijete krásný úsek mezi stromořadím, poli a loukami. Řeku, která se na chvíli ztratila z dohledu, spatříte na takzvané Lemově lávce. V Hradišti pak projdete okolo znatelných valů výšinného opevnění z doby bronzové. Za nimi si můžete udělat krátkou odbočku na další lávku klenoucí se přes Úhlavu. Nese jméno Vokounova a poklidný říční proud tu urazí posledních pár set metrů, než se vlije do Radbuzy. Až dosáhnete okraje lesoparku Homolka, můžete si ještě kolem hřiště na discgolf vyběhnout na stejnojmenný vrch a prozkoumat i zdejší krátkou naučnou stezku nebo s dětmi zajít na hřiště. Pokud už toho budete mít tak akorát, plně chápeme. V tom případě je čas na kávu, třeba ve kavárně Smetanka. Ze Slovan se pak již snadno dopravíte tramvají, autobusem či trolejbusem.

 

Délka trasy: delší varianta 6,1 km, kratší varianta 4,2 km

Mapa: delší varianta, kratší varianta

Náročnost: jen mírné převýšení, trasa vhodná pro kolaře i kočárky

Zajímavost na trase: Pokud vyrazíte z Černic, na návsi objevíte kapličku z 19. století a určitě si všimnete i několika původních dochovaných štítů, které jsou dokladem lidové architektury. Jejich význam potvrzuje i to, že se Černice v roce 1995 staly vesnickou památkovou rezervací. Podobná selská stavení včetně kapličky uvidíte také v Radobyčicích. Věděli jste, že v Černicích mezi 15. a 19. stoletím býval rybník skoro tak velký jako ten Bolevecký? Pokud byste si rádi ulovili nějakou tu rybku, na konci trasy můžete ještě navštívit sádky Plzeň. Ty sídlí v objektu Chabalovy filtrace z počátku 20. století, která je se svou technologií čištění jediná na světě. Kromě pondělí si čerstvý úlovek můžete odnést vždy od 9 do 16 hodin.

Kam na něco dobrého: Černice se mohou pochlubit několika výbornými restauracemi, k nimž patří italské Ristorante Gargano, U Matasů nebo Pivovarského dvoru Purkmistr, kde si vaří vlastní pivo. Neopomenutelnou zastávkou je pak vyhlášené Kafe Smetanka v cíli trasy.

Zimní Procházky v Plzni a okolí Visit Plzeň

Z Božkova do Koterova

Oblíbená trasa nejen v letních měsících vede po části Naučné stezky Údolím Úslavy. Je tak skoro nemožné sejít z cesty (raději to ale nezkoušejte). Do Božkova jezdí trolejbusová linka 12. Pohodová kratší procházka se vine především loukami a poli, které se střídají s klidnějšími zástavbami přilehlých vsí. Díky příznivé vzdálenosti ji tak do svého dne naplánujete snadno. Trasu si můžete zpestřit návštěvou Božkovského ostrova, jen nemiňte odbočku před mostem. Kromě několika sportovišť a in-line dráhy tu najdete pěší stezky s lavičkami, které lákají k zastavení uprostřed ztišené přírody. Nic vám tedy nebrání si na chvilku sednout a relaxovat. Výhledy na říční meandr umožňuje také lávka zhruba v půli trasy. V Koterově se nachází koňská farma Jitřenka, kde se pro děti dají předem domluvit jízdy na konících. Z Koterova se do Plzně jednoduše vrátíte autobusem. A pokud byste raději delší výlet, protáhněte si jej do Starého Plzence. Tady si můžete vyšlápnout k hradu Radyně a pro půvabný rozhled do krajiny k rotundě sv. Petra a Pavla.

 

Délka trasy: 3,2 km

Mapa: zde

Náročnost: jen mírné převýšení, trasa vhodná pro kolaře i kočárky

Zajímavost na trase: Jak to, že je Božkovský ostrov ostrovem? Na jedné straně tomu napomáhá řeka Úslava, na straně druhé bývalý náhon, který původně vedl k mlýnu. Božkov i Koterov jsou také vesnickou památkovou rezervací. Některé ze zděných usedlostí s typickými klenutými vjezdy a trojúhelníkovými štíty se dochovaly z první poloviny 19. století. Ve středověku Božkovem procházela důležitá obchodní stezka, a tak byl významným spojovacím bodem mezi Plzní a Starým Plzencem.

Kam na něco dobrého: Pro vynikající pečivo, které můžete dobře znát z plzeňských farmářských trhů, zaskočte do božkovské pobočky Pekařství U Jílků. Voňavou dobrotu si tak jako motivaci můžete rovnou dopřát před startem. Pozor však na otevírací dobu, v sobotu mají otevřeno pouze do 12 hodin.

 

Zimní Procházky v Plzni a okolí Visit Plzeň

Lesními cestami z Plzně do Letkova

Dobrodruhům, kterým chybí klid a vůně lesa, se bude hodit další tip. Jde o rekreační oblast mezi Plzní a obcí Letkov, na první pohled nenápadně ukrytou za obchodním centrem Rokycanská. U zastávky Hřbitovní trolejbusové linky 11 se necháte vést příznačně pojmenovanou ulicí Vyhlídková. Po chvilce stoupání na vás opravdu jedno vyhlídkové místo bude čekat. Z vyhlídky Švábiny budete mít Plzeň s vykukující špičkou věže katedrály sv. Bartoloměje jako na dlani. Kolem hřbitova dojdete do ulice Nákupní nad obchodním centrem a napojíte se na zelenou turistickou trasu. Zhruba po půl kilometru se dostanete na rozcestí na kraji lesa zvaného V Pytli. Cesta se nyní dělí na dva směry. Zvolit můžete trasu cyklistickou (doprava), anebo pokračovat dále rovně po zelené. Cyklistická trasa vás dovede k Božkovskému potoku, okolo kterého se dáte doleva. Podél jeho toku přijdete až do Letkova. Druhá, zelená stezka vás vezme lesem. Ten křižuje i síť pěšinek, které nabízí spoustu možností k objevování. Na trase narazíte na krytý přístřešek, ideální na posvačení a trochu odpočinku pod vzrostlými stromy. Turistickou trasu půlí silnice, která vás navede do obce. Hezkou zastávku si udělejte u rybníku Rampichov, který je oblíbený rybáři i místními. Z Letkova zpátky do Plzně můžete využít trolejbusové spojení, či se vydat po té části trasy, kterou jste napoprvé nešli.

Délka trasy: první varianta 6,2 km, druhá „cyklo“ varianta 5,2 km

Mapa: první varianta, druhá varianta

Náročnost: mírné převýšení, pro kolaře určena jedna část trasy, pro kočárky místy náročnější terén

Zajímavost na trase: Z vyhlídky Švábiny uvidíte nejen Plzeň, ale dohlédnete i na několik okolních kopečků a pokud vám bude štěstí přát, dokonce pojmenujete vrcholky Šumavy a Českého lesa včetně hory Přimda. Naproti trolejbusové zastávce se nachází Ústřední hřbitov, který se stal místem posledního odpočinku pro mnoho plzeňských osobností. Na náhrobcích můžete zahlédnout například jména slavných loutkářů spojených s Plzní, Josefa Skupy a Jiřího Trnky, spisovatele Karla Klostermanna nebo designéra a pedagoga Ladislava Sutnara.

Kam na něco dobrého: V Letkově zavítejte do útulné Hospůdky na statku. Kromě pátku tu každý den vaří do 14 hodin, v pátek se můžete zdržet do večera. Z poledního menu si pochutnáte na klasických i odlehčenějších jídlech, po procházce v chladnějším počasí přijde vhod také hřejivá polévka. Polední speciality i večerní minutky vás potěší v restauraci penzionu Pohoda.

 

 

Zpět na výpis

Naše tipy na zážitky v Plzni

Plzeňský zimní checklist: Co stihnout během zimních měsíců
  • Aktuálně
  • V Plzni jako Plzeňák
Publikováno: 31. 01. 2025

Plzeňský zimní checklist: Co stihnout během zimních měsíců

Roční kulturní kalendář, který by se vám mohl hodit
  • Aktuálně
  • Kultura
Publikováno: 05. 01. 2025

Roční kulturní kalendář, který by se vám mohl hodit

Naučná stezka Lesopark Homolka
  • Výlety a procházky
Publikováno: 03. 09. 2024

Naučná stezka Lesopark Homolka