Klášter, co přežil mnohonásobné devastace
Klášter založil blahoslavený Hroznata na počátku 13. století. Hned po založení kláštera sem přesídlily sestry premonstrátky. Osud kláštera i sester, které se sem uchýlily, nebyl však poklidný. Poprvé byl vypleněn krátce po založení. Za vlády Karla IV. byl následně opraven a zažíval hospodářský i mocenský rozkvět. Netrvalo to však dlouho. Ve 30. letech 15. století se stal terčem běsnění během husitských válek a později byl během třicetileté války konvent poškozen tak, že musela být postavena zcela nová stavba. V roce 1756 byla dokončena čtyřkřídlá budova konventu v podobě, tak jak ji známe dnes. Jeho sláva měla opět krátkého trvání. Po 26 letech rozmachu byl klášter zrušen. Následně sloužil jako penzionát pro výchovu dívek vedený jeptiškami, ženský starobinec a v druhé polovině 20. století byl i sídlem Československé armády. V té době došlo k naprosté devastaci celého areálu kláštera.
Pověst o zazděné jeptišce
Klášter je opředen i krutými legendami. Jedna vypráví o jeptišce, která se tajně scházela s kladrubským mnichem v tajné chodbě, která měla údajně být mezi Chotěšovským a Kladrubským klášterem. Jejich láska byla však odhalena a jeptišku za to stihl krutý trest; byla v klášteře zazděna. Naštěstí zde dnes nikoho nestraší.
Prohlídky, výstavy a kulturní akce
V současné době patří klášter obci, která usiluje o jeho kompletní rekonstrukci. Přestože zde probíhají opravy, je klášter otevřený veřejnosti. Konají se zde prohlídky, výstavy a další kulturní akce. Při prohlídce se seznámíte s muzejní expozicí o historii kláštera, prohlédnete si kostel, kapitulní síň, fresku nad hlavním schodištěm, velký sál, aktuální výstavy a hasičské muzeum. Prohlídka nabízí i tři stálé výstavy. Expozici architektury v modelech, expozici modelů vojenské techniky a expozici fotokopií obrazů chotěšovského rodáka, architekta a malíře Františka Xavera Margolda. Navštívit můžete i pravidelné kulturní akce. Tou největší, která se zde každoročně začátkem srpna koná, je Večer pro klášter Chotěšov. Mezi další oblíbené patří například Chotěšovský festival vína.
Klášterní zahrada a okolí
Jižní zahrada je v soukromém vlastnictví. Majitelé ji udržují ve formě odpočinkové a meditační zahrady a lesoparku, v kombinaci s chovem zvířat. V zahradě objevíte rozárium, drobné dřevostavby a zajímavá umělecká díla. Prohlídky jsou možné v době konání kulturních akcí nebo individuálně na požádání.
Rovinatá krajina kolem Chotěšova vybízí k nenáročným cyklistickým výletům. Navštívit můžete rozhlednu na Křížovém vrchu nebo 7 km vzdálené město Dobřany.