Při procházce zahradou narazíte na sloupovité duby na hrázi dolního rybníčku, okrasné buky, cypřiše i rododendrony. Rybníčky se již od vzniku zahrady využívaly k chovu ryb. I dnes se zde chovají ryby, například do okrasného jezírka v Mlýnské strouze v historickém centru Plzně. Díky specifickému vlhkému prostředí je v Luftově zahradě k vidění celá řada živočichů přes žáby a užovky až po ledňáčky a volavky.
Obnova zahrady
Zahrada byla založena manželi Burgerovými už koncem 19. století. Poté se o ni staralo několik generací rodiny Luftových, až ji v roce 1959 pod nátlakem odkoupil stát. Od té doby sloužila různým pěstitelským účelům. Původní koncept prvorepublikové zahrady však nikdo neudržoval. Na počátku 90. let byla zahrada zanedbaná a téměř zapomenutá.
Znovu objevit se ji podařilo až v roce 1996. Přestože dlouhou dobu nedostávala potřebnou péči, podařilo se ji městu Plzeň obnovit a uchovat jako ojedinělý příklad prvorepublikové zahradní architektury v regionu. Návštěvníkům se otevřela až v roce 2010. Během letní sezony se sem můžete vydat na některou z exkurzí, drobných festivalů a dalších akcí. Konají se tu také svatby. Na podzim funguje jeden ze zahradních domečků jako moštárna pro veřejnost.