Muzeum církevního umění plzeňské diecéze sídlí v prostorách bývalého františkánského kláštera. Nabízí unikátní sbírku sakrálního umění a liturgických předmětů. K nejcennějším dílům patří Madona z Poleně od Lucase Cranacha staršího. V kapli sv. Barbory jsou k vidění původní gotické fresky.
Otevírací doba
duben–říjen
úterý–neděle 10:00–18:00
Vstupné
Stálá expozice:
Dospělí 60 Kč
Děti, studenti a senioři 30 Kč
Rodinné vstupné 130 Kč
Je možné využít muzejní pas Západočeského muzea.
Zastávka MHD
Adresa
Františkánská 11
301 00 Plzeň
Bývalý františkánský klášter
Bohatá expozice církevních děl a liturgických předmětů je umístěna v unikátních prostorách bývalého františkánského kláštera, které se dochovaly v původní gotické podobě. Návštěvníkům jsou přístupné jak klášterní jídelna neboli letní refektář, tak křížová chodba či rajský dvůr. V kapli sv. Barbory se dochovaly překrásné fresky z druhé poloviny 15. století. V klášteře jsou k vidění gotické sochy světců, ale také zajímavá díla z období renesance a baroka. Kromě vyobrazení poleňské Madony si budete moci prohlédnout také čtyři velká plátna barokních mistrů, mezi nimi Brandla a Škréty.
Expozice muzea
Vedle unikátní sbírky sakrálního umění expozice nabízí také vhled do liturgického světa a církevního života. Seznámíte se například s atributy jednotlivých světců a jejich významem. Prohlédnete si bohatou sbírku kněžských rouch, monstrancí a dalších liturgických předmětů. V expozici je umístěn nábytek z původní klášterní knihovny. Raritou je bezesporu nejstarší dochovaná skříň v Čechách. V muzeu se také pravidelně konají tematické doprovodné výstavy.