A co zde uvidíte?
Národopisné muzeum se znovu otevřelo po tříleté rekonstrukci a v novém kabátě se má rozhodně čím chlubit. Vydáte se tu na fascinující exkurz do dávné i nedávné historie. V hlubinách Gerlachovského a Chotěšovského domu objevíte rozsáhlé expozice, které se týkají nejrůznějších oblastí života našich předků a místního folkloru. Kromě dlouhodobých výstav tu během roku můžete navštívit i expozice krátkodobé.
Z vesnice do města
První prohlídkový okruh vás provede vývojem Plzně a okolí od 19. do 20. století. Zjistíte, jak se v tomto období měnilo nejen vesnické a městské prostředí, ale i život jednotlivců. S plzeňskými budete doslova putovat od kolébky až do hrobu. Proniknete do každého zákoutí všedního dne, který se zpočátku řídil především přírodním a sakrálním koloběhem roku – práce, hra, zvyky, náboženství, školní docházka a vzdělání, cestování, či bydlení. Uvidíte, jak se Plzeň pomalu přetvářela z vesnického rázu v průmyslově silné město, které se stalo ale také kulturním centrem, a to i pro činnost rozmanitých uměleckých, divadelních, zábavních či sportovních spolků.
Díky audiovizuálním informačním panelům porovnáte současnou a tehdejší podobu Plzně i přilehlých vesnic na působivých dobových fotografiích. Výklad doprovází nespočet zajímavých exponátů, mnoho z nich jsou originální kousky. Nahlédnete tak do vesnické světnice, městského bytu, lékárny včetně lékařských přístrojů, či koloniálu. Ke konci expozice se rozhlédnete po Plzni perspektivou roku 1893, a to na promítaném panoramatickém snímku.
Obživa, oděv, zvyky
Druhý prohlídkový okruh Obživa, oděv, zvyky vás přenese do světa řemesel a domácí výroby. Seznámíte se zde s technikami a předměty, které se používaly například v barvířství, perníkářství, voskařství, krejčovství, soukenictví a mnoha dalších odvětvích. Vedle prohlídky lidových světnic z Chotěšovska a Plzeňska a dvou dochovaných černých kuchyní z 19. století si tu snadněji představíte, co obnášelo vyrobit hospodářské nářadí, rozdělat oheň, stloukat máslo či včelařit. Expozice se věnuje také různým lidovým neřestem jako pálení alkoholu, výroba šňupavého tabáku nebo pytláctví. Během procházky zvykoslovným rokem si připomenete, jak se na Plzeňsku slavily nejrůznější svátky a co za obyčeje se k nim vázalo. Některé ze zvyků a symbolů přetrvaly dodnes, o jiných tu možná uslyšíte úplně prvně.
Městská móda a kroje
Cestou narazíte také na expozici Městský oděv, která se soustředí na oblékání od 16. do 19. století. Na časové ose se pak podrobně dozvíte, jak konkrétně se módní trendy měnily od začátku do konce 19. století. Roli módy ve veřejném životě ilustrují vystavené dámské a pánské oděvy. Sami si budete moct ozkoušet několik materiálů, které se k výrobě oblečení a doplňků používaly.
Vystoupejte i do posledního patra Gerlachovského domu. Schody za to stojí, nahoře totiž najdete okouzlující výstavu o historických krojových oblastech. Víte, jak se lišily kroje na různých územích Plzeňska, která barva hraje prim právě v Plzni nebo co všechno takový kroj vlastně obsahuje?
Centrum experimentální etnologie
Unikátním projektem muzea je Centrum experimentální etnologie, které pořádá workshopy pro veřejnost, programy pro školy i další aktivity, například v rámci Noci muzeí. Jestli se chcete zblízka podívat, jak přesně fungovala řemeslná a domácí rukodělná výroba, a dokonce si některé postupy našich předků vyzkoušet, určitě některou ze vzdělávacích akcí nepropásněte.
A ještě něco navíc
Milovníci architektury ocení architektonické prvky obou historických domů, které můžou během návštěvy prozkoumávat, jako je třeba dvorek s renesanční lodžií, záklopové malované stropy, původní podlaha či dochované součásti dobové kuchyně. Obě budovy byly při přestavbách sice uměle propojeny, ale místnosti Gerlachovského domu byly zachovány v původním dispozičním rozložení. V prostorách původní konírny a mydlárny se dnes konají krátkodobé výstavy. K přednáškám, čtením a workshopům využívá muzeum rovněž unikátní prostory gotických a barokních sklepů – jeden z nich je dokonce přímo spojen s plzeňským historickým podzemím. Během roku sem můžete zavítat nejen na tematické výstavy, ale i na jarmarky, velikonoční a adventní dílny, slavnostní průvody a další akce.