Pod historickým centrem Plzně se rozkládá téměř 20 km chodeb, sklepů a studní plzeňského historického podzemí. Podzemní labyrint je svým rozsahem třetí nejrozsáhlejší v České republice. Byl budován od konce 13. století, na některých místech až ve třech poschodích. Jeho návštěvníci si mohou prohlédnout téměř 800 metrů dlouhý okruh. Vstup do podzemí se nachází v právovárečném domě, ve kterém sídlí Pivovarské muzeum. Jeho návštěva je skvělou volbou nejen pro parné letní dny.
Otevírací doba
Denně 10:00–18:00
Časy prohlídek:
11:00, 13:40, 15:40
Dětem do 3 let vstup zakázán.
Vstupné
Dospělí 190 Kč
Děti, studenti a senioři 150 Kč
Děti 3–6 let 50 Kč
Rodinné vstupné 520 Kč
Skupinové vstupné 120 Kč
Zastávka MHD
Adresa
Veleslavínova 6
301 00 Plzeň
Podzemí pod středověkým městem
Historicky mělo podzemí hned několik funkcí. Používalo se ke skladování potravin a ledu i k výrobě piva. Ve sklepích pivo kvasilo, zrálo a samozřejmě se zde i skladovalo. Neméně důležitou funkcí bylo zajištění přístupu k vodě. Původně se pod historickým centrem Plzně nacházelo na 360 studní. Nesmíme zapomenout ani na bezpečné útočiště, které podzemí místním obyvatelům poskytovalo v době válek a obléhání. Dnes najdeme v nejvyšších patrech podzemí příjemné restaurace, vinárny i soukromé sklepy.
Prohlídka historického podzemí
Ve studních se našla celá řada předmětů, díky nimž si návštěvníci podzemí mohou lépe představit život ve středověkém městě. Součástí prohlídky je i návštěva historické vodárny z první poloviny 16. století. Návštěvníci starší 18 let navíc na závěr prohlídky dostanou „pivenku“, tedy poukázku na pivo zdarma, kterou můžete využít v některých pivovarských restauracích.
Z bezpečnostních důvodů je nutné mít na sobě po celou dobu prohlídky helmu. Teplota v podzemí se pohybuje okolo 12°C, doporučujeme tedy teplejší oblečení.
Speciální zážitek: Podzemí za svitu baterek
Tajemná zákoutí a chodby působí ještě o to tajemněji, když si je prohlédnete pouze za svitu baterek. Nabízí tedy jedinečný zážitek pro ty, kteří už standardní trasu podzemí navštívili. Tato prohlídková trasa není zpřístupněna pravidelně, ale pouze ve zvláštních termínech, které najdete na návštěvnickém webu Plzeňského Prazdroje.