Plzeňský Prazdroj

Do pivovaru Plzeňský Prazdroj ročně zavítá poznat historii i současnost světoznámého ležáku více než půl milionu návštěvníků z celého světa. Díky tomu patří plzeňský pivovar mezi deset nejnavštěvovanějších turistických míst v České republice. Přijďte se i vy seznámit s legendou, po které se jmenuje více než 70 % piv na světě.

Otevírací doba

Prohlídky v češtině:

pondělí–pátek
10:45, 13:00 a 15:15

sobota, neděle
9:15, 10:45, 13:00 a 15:15

(aktuální časy doporučujeme ověřit na webu Tickets Prazdroj)

 

 

Vstupné

Dospělí 380 Kč
Děti do 15 let, studenti a senioři 300 Kč
Děti 3–6 let 50 Kč (děti do 3 let zdarma)
Rodinné vstupné 1050 Kč

Zastávka MHD

Hlavní nádraží / Prazdroj

  • 1
  • 2
  • 13
  • 28

hledat spojení

Adresa

U Prazdroje 7, 301 00 Plzeň

zobrazit na mapě

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell

Piva z Plzeňského Prazdroje dnes putují do více než 50 zemí světa a v jeho varnách se ročně vyrobí až 11 milionů hektolitrů piva. Při návštěvě pivovaru Pilsner Urquell nahlédnete do historické i současné varny či moderní stáčírny s kapacitou 120 000 lahví za hodinu. Ve smyslové expozici pak můžete ochutnat suroviny, ze kterých se slavný ležák vyrábí. K vítanému osvěžení v podobě nefiltrovaného a nepasterizovaného piva Pilsner Urquell vás dovede labyrint ručně tesaných historických sklepů, který měří neuvěřitelných 9 kilometrů. Nachází se zde ležácké dubové sudy, ze kterých vám bude čerstvé pivo načepováno.

Další zážitky

Vedle tradičních prohlídek nabízí Plzeňský Prazdroj také pestrou škálu zážitkových programů. Jedním z nejoblíbenějších je Škola čepování piva, na které si během tříhodinového kurzu od zkušených výčepních osvojíte správné zásady čepování piva. Vydat se můžete i na Cestu pivovarského tovaryše a vyzkoušet si další pivovarská řemesla. Pivovar nabízí i možnost pronájmu posezení na šalandě. V areálu pivovaru najdete také značkovou dárkovou prodejnu. Spolu s Turistickým informačním centrem na náměstí Republiky je to ideální místo k nákupu suvenýrů z Plzně.

Pivovarská brána Plzeňského Prazdroje

Pivovarnická tradice

První piva se v Plzni začala vařit ihned po založení města v roce 1295. Český král Václav II. tehdy udělil plzeňským měšťanským domům právo várečné. Toto privilegium, finančně velmi výnosné, povolovalo držiteli prodávat pivo v jeho vlastním domě. Svrchně kvašená piva však měla velmi proměnlivou kvalitu. Výtky ohledně jejich nevalné úrovně došly tak daleko, že v roce 1838 bylo údajně na plzeňském náměstí vylito 36 sudů piva, které bylo uznáno za k pití nevhodné, a dokonce zdraví škodlivé. Snaha o vlastní kvalitní pivo přivedla plzeňské právovárečníky k nápadu založit nový pivovar a povolat do něj sládka, který by v něm uvařil pivo lahodné chuti.

 

Zrod světoznámého světlého ležáku

A tak do Plzně v roce 1842 dorazil bavorský sládek Josef Groll, který dostal jednoduchý úkol. Uvařit kvalitní a chutné pivo. Sládek se pustil do díla a 5. října 1842 spatřila světlo světa první várka plzeňského ležáku. Chuti tak výjimečné, že údajně překvapila i samotného Grolla. Zda za tento mimořádně lahodný mok mohla sládkova šikovnost, místní podmínky či souhra náhod, není dnes vůbec důležité. Podstatné je, že položila základ pivu tak dobrému, že tento spodně kvašený plzeňský ležák se velmi záhy začal těšit velké oblibě nejen v Plzni, ale i daleko za hranicemi. Plzeňské pivo se stalo prototypem nového druhu piva napodobovaného po celém světě.

Sklenice piva v historických sklepích Plzeňského Prazdroje

Zpět na seznam míst

Pivovar Proud
  • Do Plzně za pivem

Pivovar Proud

Pivovarské muzeum
  • Do Plzně za pivem
  • Muzea

Pivovarské muzeum

Historické podzemí
  • Plzeň pro děti
  • To nejlepší z Plzně

Historické podzemí

Pivní lázně Purkmistr
  • Do Plzně za pivem

Pivní lázně Purkmistr

Velká synagoga
  • Historické centrum
  • To nejlepší z Plzně

Velká synagoga

Katedrála sv. Bartoloměje
  • Historické centrum
  • To nejlepší z Plzně

Katedrála sv. Bartoloměje