Příběh stavby synagogy
Velkolepá stavba měla pohnutý osud už od svého počátku. Původně měla být postavena v neogotickém slohu severského typu podle návrhu vídeňského architekta Fleischera. Od jeho návrhu se však ustoupilo. Existují pro to dvě vysvětlení. Říká se, že tehdejšímu vedení města se nelíbilo, že by nový židovský svatostánek mohl zastínit plzeňskou katedrálu. Věže byly sníženy o 20 metrů a návrh přepracován tak, aby bylo zcela jasné, že se nejedná o křesťanský kostel. Druhé vysvětlení je mnohem prozaičtější, na realizaci vídeňského architekta zkrátka nebyly peníze.
Návštěva Velké synagogy
Plzeňská Velká synagoga je svědectvím bohaté židovské obce v Plzni, která byla zdecimována nacisty v průběhu druhé světové války. Kromě náboženských účelů dnes Velká synagoga slouží díky své vynikající akustice a unikátní atmosféře i jako koncertní a výstavní sál. V letech 2019–2022 prošla synagoga i přilehlý rabínský dům rozsáhlou rekonstrukcí. Vybudován byl také nový portál z tř. Palackého. Synagoga byla znovu otevřena veřejnosti 20. dubna 2022. Interiér synagogy můžete navštívit individuálně anebo s průvodcem v rámci pravidelných komentovaných prohlídek. Na horních galeriích synagogy najdete novou stálou expozici Tady žili Židé.
Jak synagoga přežila druhou světovou válku?
Stejně jako ve všech nacisty okupovaných zemích zasáhla do života plzeňské židovské obce krutě druhá světová válka. Velká část židovské obce byla odvlečena do Terezína a dalších koncentračních táborů. Během druhé světové války nesloužila Velká synagoga k náboženským účelům, ale jako sklad zabaveného židovského majetku a později i jako dílna na opravy uniforem německých vojáků. Nacisté využívali věže synagogy jako strategické opevněné body německé posádky, což Velkou synagogu zachránilo.