Unikátní sbírka borovic
Arboretum Sofronka původně vzniklo jako výzkumné pracoviště. Jeho cílem bylo šlechtění borovic. Zakladatel Sofronky Karel Kaňák zde nechal vysadit více než 60 různých druhů borovic z celého světa. Vznikla tak zcela ojedinělá sbírka, kterou dnes mohou obdivovat návštěvníci.
Stromy, daňci, včely…
V posledních letech se Sofronka stala místem, na které školy a zájmové skupiny z celého regionu míří za výukou lesní pedagogiky. Ze dvou pozorovatelen tu v lesním výběhu mohu děti pozorovat daňky. Nejmenší návštěvníci se vyřádí i na stromovém hřišti. Jednotlivá stanoviště seznamují děti s unikátními vlastnostmi dřeva. Snadno tak například prostřednictvím stromofonu pochopí, proč se dřevo využívá k výrobě hudebních nástrojů. Najdete tu i naučnou stezku věnovanou včelám a jejich chovu. Její součástí je i apidomek, kde může návštěvník na chvíli usednout a oddávat se blahodárnému působení včelího bzučení (apiterapie). Blízké rybníky je možné využít k výkladu o rybách.
Kudy na Sofronku?
Arboretum Sofronka najdete na severním okraji Plzně, mezi Velkým Boleveckým a Kamenným rybníkem. Dostanete se do něj krátkou procházkou kolem rybníků od MHD či přes zahrádkářskou kolonii od železniční zastávky Plzeň-Bolevec.