Koupačka nebo projížďka parníkem?
Hracholusky byly vybudovány v roce 1964 a jsou vyhledávaným rekreačním místem nejen Plzeňáků. Přehrada je od Plzně vzdálená jen 25 kilometrů. Přes přehradu vedou dva mosty, železniční a silniční. Železniční, známý jako Pňovanský, je ocelový most stojící na dvou samostatných kamenných pilířích o výšce 44 metrů, po němž vede trať končící v Bezdružicích. Jedná se o třetí nejvyšší most v České republice.
Lidé na Hracholusky jezdí za kouzelnou okolní krajinou, i za úchvatnými výhledy na vodní hladinu. Na obou březích přehrady se nachází několik kempů, ve kterých je možné se ubytovat a trávit volný čas. Mezi nejvýznamnější na severním břehu patří Kemp Keramika, na jižním břehu zase Radost a Transkemp Hracholusky, nacházející se v těsné blízkosti hráze.
V Transkempu Hracholusky je kotviště parníku “Plzeň“, které patří mezi zdejší nejvyhledávanější turistické atrakce. V červenci a srpnu se můžete svézt pravidelně každý den kromě pondělí a pátku. V květnu, červnu a září to lze už jen o víkendech. Dvacetikilometrová projížďka z hráze Hracholusek na Butov trvá ani ne 1,5 hodiny.
Výlet na zříceninu hradu
A pokud by vás už jízda parníkem či koupání omrzelo, na pravém břehu Mže si můžete prohlédnout zříceninu hradu Buben. Pověst praví, že své jméno dostal hrad podle toho, že jeho zakladatel nevítal své hosty fanfárami, ale vířením bubnu. Dnes je okolí hradu pokryto lesem, což omezuje výhled do okolí. Zřícenina však leží v nádherné přírodě a je volně přístupná. K vidění je rozlehlé nádvoří, lemované po obou stranách vysokou zdí, a na severozápadní straně trosky hradního paláce.